Danmarks Breve

REGISTER. I Registret er forbigaaet ...

s. 438 REGISTER.

I Registret er forbigaaet dels Kristoffer Gejes og Birgitte Bølles Navne, dels Navnene paa saadanne ellers ganske ukendte Personer, som kun nævnes i Forbigaaende. Naar Sidetallet efter et Personnavn er kursiveret, betegner det, at vedkommende er Brevskriver eller Modtager af Brevet. Et „Dat.“ ved et Stednavn betegner, at Stedet paa de følgende Sider er Dateringssted.

Åhus 34, 42.

Aalborg 387, 393.

Aalholm (Musse H.) 105, 401.

Aarhus 8, 121, 367, 387.

Aarup (Hovlbjerg H.) 394, 422.

Aasmarke (Musse H.), Dat. 427.

Abel (Jomfru) 153.

Adolf, Hertug, 14.

Alba, Hertugen af, 156, 159, 175.

Albert Skotte 416.

Alefeld, Bendix von, 238, 240.

Almind (Lysgaard H.), Dat. 420.

D’Andelot 155.

Anders Povlsøn, Præst i Almind, 419 f.

Anna, Dronning af Spanien, 175.

Anna, Frederik IIs Datter, 246.

Anne Jensdatter 1 f.

Antvorskov, Dat. 37.

Antwerpen 175.

Askild 393.

Astrup (Hindsted H.) 403.

August, Kurfyrste af Sachsen, 120.

Aumale, Hertugen af, 156.

Avnsbjerg (Lysgaard H.) 6 f., 8,16, 24, 35. 41, 55, 70, 77 f., 220, 239, 290, 370. 385-389, 392-396, 407 ff., 413, Dat. 9, 10, 369, 389, 396, 408, 423.

Båhus 85, 92 f., Dat. 95.

Båstad 29, Dat. 30, 33.

Banner, Frans, 18, 22, 27, 32, 89, 251 f., 257.

Banner, Karen (Henrik Lykkes), 356.

Banner, Karen (Gregers Ulfstands), 30, 204, 314.

Barnekov, Frederik, 146.

Barnekov, Jørgen, 65 f.

Barnekov, Morten, 146.

Barsebäck (Harjager H.), Dat. 260.

Basnæs (V. Flakkebjerg H.) 51 f., 85, 140, 202, 349, Dat. 212, 215, 217, 223, 258, 261, 268, 319, 352, 355, 358, 360, 365, 405, 406.

Basse, Ellen, 268.

Basse, Erik, 231 f., 243 ff.

Basse, Helle, 322 f.

Basse, Maren, 244.

Basse, Margrete, 212, 217, 231,311 f., 398—401, 409—412.

Bavelse (Tybjerg H.) 323 f., 418.

Beck, Lave, 236.

Beck, Vibeke, 236.

Berridsgaard (Musse H.) 416.

Bille, Beate, 125, 330.

Bille, Ermegaard. 7.

Bille, Hartvig, 72.

s. 439 Bille, Hilleborg, 235, 249, 328.

Bille, Jørgen, 50.

Bille, Knud, 28g, 337 f., 340 f.

Bille, Maren, 69, 266.

Bille, Peder Eskesøn, 25, 134, 136, 303 f.

Bille, Peder Jørgensøn, 351 f.

Bille, Sidsel, 84.

Bille, Sofie, 275, 421.

Birgitte Knabis 312 ff.

Birkholm (Merløse H.), Dat. 227.

Bisserup (V. Flakkebjerg H.) 5 f., 234, 273, 421.

Bistrup, Dat. 7.

Bjørn Andersøn 4 f., 6, 166 f.

Blæsbjerg (Hjerm H.), Dat. 2.

Bollerup(IngelstadH.) 219, 220, Dat. 194.

Bockholt, Johan, 243.

Boserup (Hammer H.) 144.

Brahe, Anne (Herluf Skaves), 227f., 229 ff., 332.

Brahe, Anne (til Hammer), 325.

Brahe, Axel, 317, 330 f., 397 f; 413, 433.

Brahe, Beate, 211.

Brahe, Henrik, 324. f.

Brahe, Holger, 23.

Brahe, Jørgen, 20, 34, 47, 47 ff., 51, 59, 79, 104, 413.

Brahe, Magdalene, 83, 143 ff.

Brahe, Margrete, 173, 196f., 265 f., 281 f., 397.

Brahe, Otte, 8, 79f., 124 — 127, 173 f.

Brahe, Ove, 285.

Brahe, Sten, 300, 332, 365, 413 f., 422 ff.

Brahe, Tyge (Jensøn), 238, 240, 325, 327.

Brahe, Tyge (Ottesøn), 371 f.

Bramsnæs (Merløse H.) 303.

Bregentved (Ringsted H.) 12, 102, 220, Dat. 107, 134, 138, 143, 151, 184, 185, 194, 426.

Bremersvold (Fuglse H.), Dat. 308, 309.

Brokkenhus, Ejler, 232 ff.

Brokkenhus, Frans, 135, 137.

Brokkenhus, Gese, 69.

Bygholm (Hatting H.), Dat. 182, 238.

Bølle, Erik, 2 f., 4, 104, 148, 359, 369. 431.

Bølle, Karen, 148 f., 234.

Bølle, Kirsten, 12, 19 f., 30, 32 f., 49—52, 67, 80, 84, 87, 95, 97, 100, 104 f., 139 f., 148 f., 202 f., 207 ff., 209—212, 212 f., 213 ff., 216 f., 221—224, 233f., 246 ff., 256 ff., 260 f, 263 ff., 267 ff., 287, 318 ff., 326 ff., 343 ff., 345 ff., 348 ff., 350—333, 353 —358, 358—362, 364 f., 374, 404 f., 428 f., 431, 434 f., 436 f.

Bølle, Mads, 369.

Borge 339 ff, 363.

Börringe (Vemmenhögs H.) 60.

Coligny 155.

Condé, Ludvig, Prins af, 155.

Daa, Dorte, 241, 345, 352, 354, 357.

Daa, Hilleborg, 283 ff., 356.

Daa, Klavs, 16 f., 20, 22, 31, 80 f., 89, 95, 135 f.

Daa, Oluf, 238.

Daa, Salome, 258.

Dalarne 56.

Dohna, Frederik v., 75.

Dohna, Kristoffer v., 75, 240.

Dresselberg, Niels, 248, 398.

Dronningborg (Støvring H.) 422, Dat. 285.

Due, Johan, 334.

Duelund (Lysgaard H.) 407.

Egholm (Voldborg H.) 215, 249, Dat. 213.

Elfsborg 68, 71 ff., 75, 96, Dat. 76, 98, 100.

Eline (Mads Grambods) 337—341, 362 f.

Elisabet, Dronning af England, 175.

Elisabet, Dronning af Frankrig, 175.

Elisabet af Valois 128.

Elsborg (Lysgaard H.), Dat. 371.

s. 440 Engelholm 137, 143, Dat. 130.

England 119.

Erfurt 120.

Erik XIV 128, 141.

Eriksholm (Skaane), Dat. 285.

Eskilstrup (Falsters N. H.) 327, 332, Dat. 228, 231.

Estrup (Sønderhald H.) 203, Dat. 205.

Estruplund (Rougsø H.), Dat. 187.

Ettehave (Musse H.) 337—339, 340, 362.

Everlöf (Torna H.), Dat. 56.

Falkenberg 77.

Eilip II af Spanien 175.

Flakkebjerg Herred 5, 169, 398.

Flensborg 8, 161.

Fobisiet (N. Tyrstrup H.) 211.

Frankfurt Marked 92, 118, 156.

Frankrig 128, 146 f., 155 f., 175, 192.

Frans Olsøn, Magister, 129.

Frederik II 36 f., 60, 62, 83, 108, 125 f., 130 ff, 153, 269 f., 299, 334, 335, 347.

Frederiksborg 83, 225, Dat. 254, 301, 334.

Fris, Birte, 233, 237.

Fris, Dorte, 238.

Fris, Jakob (uadelig), 289 ff., 298.

Fris, Jørgen, 186 ff., 189.

Fris, Lisbet, 415.

Fris, Niels, 431.

Fusingø (Sønderlyng H), Dat. 197, 266, 281.

Fyen 53, 141, 237, 280, 284, 335.

Färlöfholm (Göinge H.), Dat. 4.

Førslev (Ø. Flakkebjerg H.), Dat. 236.

Galt, Gjord, 370

Gemperlin, Tobias, 359.

Glob, Sofie, 186, 188 f.

Gotha 120.

Grambod, Mads, 161, 337—339.

Grubbe, Agate, 233 ff.

Grubbe, Anne (Erik Gris’s), 374. f.

Grubbe, Anne (Jomfru), 255 f.

Grubbe, Ejler, 257, 303 ff.

Grubbe, Elsebe, 236.

Grubbe, Erik, 200 f.

Grubbe, Knud, 375.

Grubbe, Lavrids, 201.

Grubbe, Mette, 201.

Grubbe, Peder, 201.

Grubbe, Regitse, 201.

Grubbe (Sparre), Villum, 244.

Grumbach 120.

Guise, Familien, 156.

Gullbergs Enge 72, 96.

Gunderslev (Ø. Flakkebjerg H.) 10, 16, 19, 27, 52, 77 f., 110, 209, 214, 302, 309 f., 327, 339, 351, 361, 364, 375—382, 398, 406, Dat. 12, 14, 133, 184, 248, 277, 379, 382.

Gunderslev Kirke 9, 383 f., 389—392.

Gyldenstjerne, Ermegaard, 238.

Gyldenstjerne, Henrik, 123 f., 132 f., 280.

Gyldenstjerne, Hilleborg, 230, 237.

Gyldenstjerne, Karen (HolgerRosenkrans’s), 182 f., 183 f., 230, 237 ff., 253.

Gyldenstjerne, Karen (Lavrids Badens), 336-341, 363.

Gyldenstjerne, Karen (Jørgen Marsvins), 12, 36 f., 190, 425.

Gyldenstjerne, Mogens, 37.

Gyldenstjerne, Otte, 36 f.

Gyldenstjerne, Peder, 18, 25, 45, 95 f.

Gyldenstjerne, Preben, 328.

Gyldenstjerne, Sibylle, 269 — 272, 278 f.

Gyldenstjerne, Vibeke, 237.

Gøje, Birgitte, 11 f., 13 ff; 33, 55, 153, 230, 239, 244, 255, 275 f., 292, 301.

Gøje, Eline, 2.

Gøje, Eskil, 14, 270.

Gøje, Falk Falksøn, 81 ff., 84, 90 ff., s. 441 110, 112, 114, 116 ff., 118 f., 127-130, 145 ff., 154-157, 157 —160, 172 f., 174 ff., 176 ff., 198, 241, 388.

Gøje, Falk Mogensøn, 111, 317.

Gøje, Helvig, 12, 37, 395, 408 f., 424 f.

Gøje, Henrik, 269 f., 416.

Gøje, Ide, 252.

Gøje, Margrete, 198, 204, 241, 280, 282, 284, 317, 367.

Gøje, Mette, 204, 241, 259, 317 f., 330 f., 366 f., 432 ff.

Gøje, Mogens Andersøn, 219, 272 f., 277 f., 307 f., 308 f., 364, 369, 409, 413.

Gøje, Mogens Eskilsøn, 2, 370.

Gøje, Mogens Falksøn, 81 ff., 84, go ff., 110 ff., 113 f., 114 ff., 118 f., 129, 145 ff., 154—157, 157—160, 172 f., 174 ff., 176 ff., 198, 231, 241, 250 f., 258, 260, 265, 271, 290, 301 (?), 3i4(?), 316 f., 319, 344.

Gøje, Pernille, 300.

Göinge Herred 141.

Gønge, Mikkel, 56.

Halmstad 68, 71, 97, Dat. 70, 78.

Halsted Kloster (Lollands N. H.) 160.

Hammergaard (Vrads H.) 292 f.

Hans, Præst, 341.

Hans Kordesøn, Borgmester i Næstved, 321.

Hans Mikkelsøn 254 ff., 275 f.

Hans Nielsøn 200 f.

Hans Villumsøn 249 ff.

Hardenberg, Anne (Erik Ruds), 427.

Hardenberg, Anne (Oluf Movridsøn Krognos’s), 193 f., 287.

Hardenberg, Erik, 43, 90, 193 f., 253, 293, 342 f., 397.

Hardenberg, Kirsten, 396.

Havreballegaard (Ning H.), Dat. 367.

Havrum (Hovlbjerg H.) 387.

Hedvig, Fredrik II’s Datter, 326, 329.

Heidelberg 192.

Hellerup (Vinding H.), Dat. 149.

Helsingborg 29, 32, 62, 173 f., 219, 225, Dat. 125, 174, 322, 323.

Helsingør 61, 137, 219, 274.

Helvig (Fru) 153.

Hengkierd 395.

Henrik Skotte 416.

Henrik, Konge af Navarra, senere af Frankrig (Henrik IV), 155 f.

Henrik, Prins af Frankrig, senere Konge (Henrik III), 156.

Herlufsholm 255, 292, 332, Dat. 256, 276.

Herrevad Kloster 35, Dat. 34.

Hjort, Povl, 416.

Hobe, Frederik, 300, 315, 332 f., 373, 402.

Hobe, Magdalene, 315 f.

Hobro 274.

Hofslag, Arent, 157 f.

Holaveden 88 f.

Holk. Hans, 46, 70 f., 74.

Holk, Kirsten, 422 f.

Holland 159.

Holle, Jørgen v., 21, 27, 29.

Hovlbjerg Herred 394.

Humle (Lysgaard H.) 8, 370, 393.

Husum 376.

Hvedholm (Salling H.), Dat. 318.

Hvitfeld, Arild, 276 f., 286, 301, 369, 384, 416.

Hvitfeld, Jakob, 276 f., 362, 368.

Høg, Birgitte, 252.

Høg, Jakob, 84, 152, 170 f., 173, 176, 252 ff., 291-295, 296 f., 395.

Høg, Just, 253.

Høg, Margrete, 82, 84, 86, 152, 170 f., 176 f., 252, 292 f.

Høg, Sofie, 252.

Højbjerg (Lysgaard H.) 394.

Hørup (Lysgaard H.) 8, 126, 370.

s. 442 Jakob, Præst, 220.

Jakob Nielsøn, Præst i Gunderslev. 129.

Jakob Skriver, Borgmester i København, 414.

Jens, Præst i Vellum, 290.

Jens Jørgensøn, Præst i Gunderslev, 381, 383.

Jens Nielsøn, Foged paa Oreby, 312 ff., 337, 341, 362 ff., 368f.

Jens Skriver, Foged paa Oreby, 160 ff., 184 f.

Jesper Olufsøn, Foged, 239, 242, 370 f.

Johan, Hertug, senere Konge af Sverige, 141.

Johan Frederik, Hertug af Sachsen, 120.

Jul, Absalon, 402 f.

Jul, Anne, 186.

Jul, Axel, 238.

Jul, Else, 238, 402 f.

Jul, Ingeborg, 240, 279 ff.

Jul, Iver, 402 f.

Jul, Kirsten, 402 f.

Jul, Niels, 402 f.

Jul, Ove, 394, 402 f.

Jylland 28, 33, 35, 99, 109, 130, 132, 150, 198, 223 f., 246, 267 ff., 279, 335, 352, 354.

Jönköping 23.

Jørgen Andersøn, Præst i Næstved, 390.

Jørgen Guldsmed 264.

Jørgen Jensøn 93.

Kaas, Bjørn, 329.

Kaas, Hartvig, 402 f.

Kaas, Niels, 302, 397 f., 401 f.

Ivallundborg 66, 269, Dat. 304.

Kalmar 40.

Karl, Hertug, senere Konge af Sverige, 141.

Karl IX, Konge af Frankrig, 155 f., 175.

Karrebæksminde (Ø.Flakkebjerg H.) 323 f.

Kastrup (Ø. Flakkebjerg H.) 398.

Katharina af Medici 128.

Kellerup (Lysgaard H.) 407.

Kellerup (Hornum H.) 66.

Klakring (Bjerge H.) 370.

Klavsholm (Galten H.) 203, 220, 395, 426, 432, Dat. 291, 298.

Klingstrup (Sunds H.), Dat. 242.

Knud Jørgensøn, Præst i Gunderslev, 383 f., 389 f., 391 f.

Knud Skriver, Borgmester i København, 146, 158 f.

Kokkedal (Ø. Plan H.) 252.

Kolding 211, 292, 299, Dat. 299, 414.

Korsør 43, 59, 84, 86, 376, Dat. 51, 53, 57, 64, 164, 166, 168, 235, 249.

Krabbe, Dorte, 238, 240, 282 f.

Krabbe, Elsebe, 98.

Krabbe, Helvig, 238, 240.

Krabbe, Karen, 7, 125 f., 210, 370.

Krabbe, Mogens, 24.

Krabbe, Morten, 93.

Krabbe, Niels, 228, 262, 265.

Krafse, Ejler, 28, 234 248 f., 303, 317 f., 325, 327 f.

Krafse, Hans, 261.

Krafse, Hilleborg, 317.

Krafse, Jesper, 19, 28, 30 f., 32, 49 f., 54, 66 f., 78, 80, 84 f., 87, 89, 97, 148.

Krenkerup (Musse H.) 109.

Krog, Lars, 357, 396, 413 f.

Krognos, Anne, 144.

Krognos, Oluf Movridsøn, 1 f., 18, 20, 25, 27, 39 f., 57, 62, 90, 101 ff., 106 ff., 133 ff; 136 ff; 142 149—152, 178 ff., 182 f., 184, 193, 194, 195 f., 203, 207— 210, 214, 216, 218 f., 223, 287, 425 f.

Krumpen, Otte, 122, 294.

Kruse, Maren, 334.

København 6, 12, 14, 19 f., 34 f., 46, 67, 73, 93, 97, 101, 104, 107 f., 121 —124, 131 f., 137, 141 f., 148, s. 443 170, 193 f., 223, 229, 234, 247 f., 253, 257, 261, 268, 277, 279, 287. 293, 309, 312, 325, 334, 344, 346 ff., 359, 365, 377, 391, 404 f., 411, 432, 434, Dat. 86, 87, 108, 141, 154, 162, 167, 181, 218, 221, 225, 288, 321, 325, 333, 336, 402.

Køge 3 f., 27, 153.

Kørup (Skam H.) 395.

Laaland 28, 100, 102, 224, 279, 302, 321, 349, 365, 388, 413, 429.

Långaryd (Smaland) 23, Dat. 25, 26.

Lagan (Småland) 23.

Laholm 17, 21, 27, 29, 98 f., Dat. 17, 20, 29.

Landskrona, Dat. 190.

Langesund (Norge) 250.

Laxmand, Else, 257.

Leipzig 192.

Lejonhufvud, Sten Eriksson, 75.

Lerbæk (Tørrild H.) 395.

Lindenov, Hans (til Hundslund), 211.

Lindenov, Hans (til Fobisiet), 211, 253.

Lindenov, Kristoffer, 377.

Lukas Guldsmed 319.

Lund 23, 45.

Lund Kapitel 271.

Lundby (Hammer H.) 51.

Lundø (Fjends H.) 387.

Lunge, Kirsten, 403.

Lunge, Ove, 393.

Lutzematz (Musse H.) 368, 413, 415.

Lübeck 27, 105, 146 f., 250, 274, 382.

Lykke, Anne, 239 ff.

Lykke, Erik, 284, 317.

Lykke, Hans, 93.

Lykke, Jørgen, 211.

Lykke, Kristian, 211.

Lykke, Lave, 242 f.

Lysholt (Nørvang H.) 342.

Lystrup (Faxe H.) 304.

Lödöse 75.

Mads Bjørnsøn 368.

Magnus, Hertug af Lauenburg, 141.

Malmø 38, 54, 285.

Maribo, Dat. 251.

Marstrand 101.

Marsvin, Ellen, 190.

Marsvin, Jørgen, 8, 12, 37, 54, 190.

Mastrup (Hornum H.) 273.

Matrup (Tyrsting H.), Dat. 343.

Maximilian II, tysk Kejser, 120, 175.

Metz 156.

Middelhede (Middelsom H.) 419.

Mikkel Andersøn, Foged paa Avnsbjerg, 385—389, 392—396, 407 f.

Morup (Mordrup), 328, 355.

Movrids, Præst i Ørum, 388.

Movrids Eriksøn, Foged paa Oreby, 103 ff., 108 ff.

Munk, Ide, 304 ff., 432.

Munk, Kristen, 56.

Mus, Josef, 93.

Møen 104.

Nakkebølle (Salling H.), Dat. 233.

Nederlandene 102, 119.

Nibe 387.

Niels Olsøn, Præst i Gunderslev, 129.

Niels Sørensøn 415—418.

Nielstrup (Musse H.), Dat. 316, 374.

Norby, Otte, 268.

Nore (Norge?) 362.

Norge 161, 170, 204, 332, 387.

Nyborg 43, 4J4.

Nykøbing p. F. 47, 51, 79, 84, 86, 104, Dat. 48, 59.

Nyrup (V. Flakkebjerg H.) 5.

Næstved 9, 66, 238, 255, 264, 321, 376, 382, Dat. 384, 390, 392.

Nørregaard (Musse H.), Dat. 341.

Nørvang Herredsthing 342.

Odense 77, 293, 413, Dat. 206, 302, 397.

Olof Jakobsson, Læge, 53, 102.

s. 444 Olstrup (Lollands S. H.), Dat. 201.

Oreby (Musse H.) 36, 55, 105, 109, 225, 311 f., 336, 341, 362 ff., 368 ff., 399, 417, Dat. 110, 310, 311, 314.

Ormholt (Dronninglund H.), Dat. 273, 409, 425.

Orum, Johan, 387.

Otte Eriksøn 302.

Oxe, Albert, 228, 253.

Oxe, Anne, 18, 30, 32, 69, 252, 257.

Oxe, Inger, 47 f., 50 ff., 52 f., 59, 79, 84, 86, 102, 164, 245 f., 293, 334 ff.

Oxe, Johan, 268.

Oxe, Johanne, 53, 303, 30b f.

Oxe, Mette, 146, 226 f., 268.

Oxe, Peder, 1, 107, 130, 131 f., 133 f., 136, 140, 181, 225.

Oxe, Pernille, 19, 57, 63 ff., 162ff., 165 f., 167 ff., 179, 429.

Oxe, Sidsel 48, 32 ff., 58 ff., 108.

Palladius, Peder, 431.

Palstrup (Lysgaard H.) 394.

Paris 191.

Parsberg, Anne, 230.

Parsberg, Mandrup, 240, 281.

Parsberg, Niels, 68, 299 f.

Pax, Kristoffer, v. Festenberg, 96 Peder Skriver, Foged paa Gunderslev, 375—380, 380 ff., 384 f.

Peder, Præst, 87.

Peuter, Michael, 91.

Podebusk, Anne, 144.

Podebusk, Erik, 5 ff., 18, 57, 62, 76, 86, 89 f., 108.

Podebusk, Jytte, 203, 237.

Podebusk, Movrids, 23, 215, 219, 394, 432.

Povisk, Malene, 328.

Povl Madsøn, Biskop i Sjælland, 391.

Preetz, Dat. 153.

Qualen, Josva v., 15.

Quitzov, Frederik, 293, 406.

Quitzov, Henning, 292.

Quitzov, Kristen, 292 f.

Råhus (Luggude H.) 174.

Radsted (Musse H.), Dat. 105.

Randers 204, 266, 387.

Ranzau, Daniel, 15, 23 f.

Ravensberg, Anne, 66.

Ravnstrup (Tybjerg H.), Dat. 81, 136.

Reedtz, Peder, 334.

Reventlov, Henning, 394.

Ringkloster (Vor H.) 255, Dat. 173.

Ringsted 167.

Rinkaby (Villands H.) 34, 40, 42, Dat. 36, 38, 42, 43.

Ronneby 34 f.

Rosengaard, Kristoffer, 402.

Rosenkrans, Anne, 380.

Rosenkrans, Birgitte (Peder Billes), 432.

Rosenkrans, Eirgitte, 239.

Rosenkrans, Folmer, 121 f.

Rosenkrans, Frederik, 182.

Rosenkrans, Holger, 122 f., 142, 182, 238, 253.

Rosenkrans, Inger, 375.

Rosenkrans, Jørgen, 122, 125, 414.

Rosenkrans, Margrete, 211.

Rosenkrans, Mette, 132, 180 f., 217, 239, 28b ff., 328, 354 f., 357.

Rosenkrans, Sofie, 253.

Rosensparre, Birgitte, 287 f., 354 f., 357.

Roskilde 9, 218, 248, 335, Dat. 398.

Rossølund (Rougsø H.?), Dat. 189.

Rostock 104, 382, 416.

Rostrup, Jakob, 293 —297, 370.

Rostrup, Karen, 334.

Rotfeld, Kristence, 328 ff.

Rotfeld, Margrete, 72, 74.

Rud, Birgitte, 140, 206, 42b f.

Rud, Erik, 55, 268, 427.

Rud, Jørgen, 18, 60—63.

s. 445 Rud, Karen, 403 ff.

Rud, Otte, 51, 55, 56 f., 65, 84.

Rud, Pernille, 406.

Rugaard (Skovby H.), Dat. 331, 433.

Ry (Tyrsting H.) 121, Dat. 122, 123.

Ryde (Lollands S. H,) 200.

Rygaard (Voldborg H.) 306, Dat. 307.

Ränneslöf (Höks H.) 31.

Rønnov, Anne, 43, 230, 343.

Rønnov, Birgitte, 292.

Rørbæk (Musse H.) 369.

Sakskøbing 109, 184, 349, 417, Dat. 418.

Sandved (V. Flakkebjerg H.) 428.

Schurmand, Berndt, 320 f.

Schurmand, Gert, 8.

Schwartzburg, Günther af, 21, 29.

Sefeld, Jakob, 253, 273 ff., 420 f.

Sehested, Abel, 152.

Sehested, Anne, 132 f.

Sehested, Lisbet (Niels Parsbergs), 299 f.

Sehested, Lisbet (Jakob Høgs), 295, 297, 361.

Selsø (Horns H.), Dat. 324.

Sigbrits Gaard i København 277.

Silkeborg 280, 402, Dat. 281, 286.

Sjælland 28, 99, 126, 198, 205, 232, 241, 321, 335.

Sjørup (Lysgaard H.) 419.

Skaane 18, 44, 48, 58 f., 60 ff., 64, 84, 137, 194, 226, 228, 244, 271, 333, 335.

Skafterup (V. Flakkebjerg H.) 5.

Skara 88, 93, Dat. 90.

Skardal (ved Båhus) 92.

Skatelöf 137.

Skave, Herluf, 228, 231, 331 f.

Skave, Margrete, 238 ff.

Skel, Albert, 196.

Skel, Karen, 356.

Skel, Kristen, 173, 196 f., 266, 281, 386, 413.

Skel, Sofie, 266.

Skelskør 85, 376.

Skersø (Mols H.), Dat. 83, 199.

Skindbjerg (Helium H.) 273.

Skinke], Dorte, 335.

Skodden (Norge), Dat. 172.

Skovgaard, Hans, 136, 150.

Skovtorup (Faxe H.) 273, 378.

Skram, Jørgen, 283 f.

Skram, Kristen, 93.

Skram, Niels, 422.

Skram, Olive, 334.

Skram, Peder, 98.

Skørringe (Falsters S. H.), Dat. 271, 279.

Skøt, Søren Jensøn, 82 f., 92, 112, 114, 116 f., 118—121, 128 f., 147, 157, 160, 173, 191 ff.

Småland 137.

Snedinge (V. Flakkebjerg H.) 357.

Sofie, Frederik I’s Dronning, 79.

Sofie, Frederik II’s Dronning, 246, 335, 402.

Sommerfeld, Jørgen, 220, 290.

Sorø, Dat. 300.

Spanien 119.

Sparre, Anne, 236.

Sparre, Karen, 236.

Speier 175.

Spøttrup (Rødding H.) 240, Dat. 283.

Staarupgaard (Fjends H.), Dat. 330.

Stege, Dat. 66.

Stenbock, Gustaf Olofsson, 23.

Stensgaard, Dat. 401, 412. Stenvinkel, Hans, 371 f.

Stensøn, Hans, 401, 410 ff.

Stensøn, Kristoffer, 400, 412.

Stettin, Dat. 180.

Strassburg 82, 84, 91, 119, 191, Dat. 92, 112, 114, 116, 118, 120, 129, 147, 157, 160, 191.

Sture, Barte, 153.

Sture, Wulf, 153.

Sturm, Johan, 91.

Stygge, Movrids, 394 f.

Svanholm (Horns H.) 303.

s. 446 Svendborg 289.

Sverige 6 f., 18, 21 f., 27, 34, 40, 42, 62, 71, 75, 88, 92 f., 121, 123, 142.

Søby (Aasum H.) 164, 206.

Søgaard (Søbysøgaard, Aasum H.), Dat. 165, 207.

Sönnerslöf 44, Dat. 45.

Søren Pedersøn 430 f.

Søren Pedersøn, Præst i Næstved, 255.

Sørup (Ringsted H.), Dat. 232, 245.

Tarlund (Hammerum H.) 371.

Teglgaarden, Dat. 80.

Tersløse (Merløse H.) 104, 246, 248, 257 f., 261, 320, 404, 436, Dat. 3, 202, 208, 345, 347, 349.

Thott, Erik, 321 f., 323.

Thott, Karen, 285.

Thott, Otte, 285.

Tidemand, Markvard, 149.

Tinhus, Hilleborg, 17, 20, 22, 81, 135 f., 183.

Tiveden 88 f.

Toftaholm (Sunnerbo H.) 23.

Tornekrans, Kristoffer, 402 f.

Tornemark (Faxe H.) 274.

Torning (Lysgaard H.) 407

Torstedlund (Hornum H.), Dat. 193.

Tostrup (Ingelstad H.) 20, 48.

Totterup (Faxe H.) 304, Dat. 305.

Trane, Jep, 10, 24—27, 33, 35.

Trolle, Børge, 33, 86, 276.

Trolle, Herluf, 12, 126, 255, 275 f., 301.

Trolle, Niels, 86, 301, 431.

Trudsholm (Gerlev H.) 294, Dat. 240, 295, 297.

Tryggevælde (Faxe H.) 303.

Træholt (Lysgaard H.) 394.

Tuemose Sø (Faxe H.) 304.

Turnau, Hennike, 23.

Tved (Hammerum H.) 226, 293 — 297, 371.

Tübingen 172, 174, 177, Dat. 176, 178.

Tyskland 204, 274.

Uggerløse (Merløse H.) 249.

Ugerup (Gärs H.) 322 f.

Ulfeld, Eggert, 248 f., 268.

Ulfeld, Jakob, 99, 323 f., 418.

Ulfeld, Korfits, 418.

Ulfeldsholm (Vinding H.), Dat. 418.

Ulfsbäk 21, Dat. 22.

Ulfstand, Gregers, 198, 204.

Ulfstand, Hak, 23 f., 31, 54, 61, 300, 333.

Ulfstand, Ide, 84, 112, 113, 154, 157, 192, 797 ff., 203 ff., 241, 259. 316 ff., 367.

Ulfstand, Margrete, 69.

Ulfstand, Peder, 259.

Ulfstand, Sidsel, 244.

Ulfstand, Sofie, 259.

Ulstrup (Tybjerg H.) 374.

Ungstrup (Lysgaard H.) 407.

Uranienborg 372.

Urne, Axel, 140 ff., 164 f., 206 f., 427.

Urne, Dorte, 176 f., 401.

Urne, Kirsten, 12.

Urne, Lave, 149.

Urne, Lisbet, 241 ff.

Urne, Sidsel, 300, 312, 315 f., 333. 365, 372 ff.

Urup, Arild, 3 f., 322 f.

Urup, Erik, 3 f.

Urup, Jørgen, 3 f.

Urup, Margrete, 3 f.

Vale, Johan, 205.

Valkendorf, Erik, 270 f., 431.

Valkendorf, Henning, 270.

Vallø (Bjeverskov H.) 432, Dat. 132.

Walter, Hans, 68.

Vandet (Lysgaard H.) 419.

Varberg 46, 68, 70, 77, 135, 137, Dat. 71, 72, 74.

Vasspyd, Anne, 199 ff.

s. 447 Vedby (Løve H.) 62.

Vegholm (S. Asbo H.), Dat. 262.

Vejle 82.

Veneke Perlestikker 230, 367.

Venstermand, Johan, 85 f., 169 — 172, 427.

Venstermand, Lave, 85, 255, 314.

Vesterstad (Färs H.) 46.

Viborg 10, 122, 292, 387, 395. 425, Dat. 421(?).

Viffert, Mette, 69, 93.

Vilhelm af Oranien 155 f.

Villestrup (Hindsted H.) 403, Dat. 403.

Vind, Kristen, 334.

Vinderslev (Lysgaard H.) 407.

Vingaarden 308, Dat. 103.

Vinstrup (Ø. Flakkebjerg H.), Dat. 5.

Visborg (Hindsted H.), Dat. 275, 421(?).

Vitskøl Kloster (Slet H.), Dat. 124.

Wittenberg 192.

Vium (Lysgaard H.) 393.

Wolfgang af Zweibrücken 155 f.

Vonsflet, Mette, 355, 357.

Vordingborg 327.

Vosborg 328, 354 f., 357.

Vä 44, 55, Dat. 50, 67.

Væbner, Peder Terkelsøn, 238.

Ørum (Sønderlyng II.) 388.

Östraby (Färs H.) 46, Dat. 47.